top of page

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Değerli İTÜ Makinalılar,

Kadın mühendislerin yoğun ve özverili çalışmalarının öne çıktığı derneğimizin ilk Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması olacağını düşündüğümüz 8 Mart 2023 tarihini, ne yazık ki, tanımı olanaksız bir kederle karşıladık. Kutlanacak en güzel eylemden, ‘yaşamak’tan, on binlerce insanımız yoksun kaldı. Sonucu bu denli kötü olmayabilecek bir doğa olayı idi, neden.

Bu yıkımda, her zor durumdan en fazla etkilenen kesimin kadınlar olduğu gerçeği ile bir kez daha, belki de en acı biçimde, yüz yüze geldik.

Öte yandan;  1950’li yılların mezunlarından, 2020’li yılların öğrencilerine dek, sayıları az ama teknolojiye ve akademiye katkılarına değer biçilemeyecek İTÜ Makinalı kadın mühendislerin, Türkiye’de ve dünyada,  bulundukları her yerde yansıttıkları farkı gördük. Kadınların emeklerinin, bilimsel bakışlarının,  olayları nesnel ele alışlarının oluşturduğu değer artışına bu olağanüstü dönemde daha yakından tanık olduk.  Bu nedenle; kadınların daha da zorlu bir savaşımın içine girdikleri bu zamanda, daha çok sayıda kız çocuğunun bilime, teknolojiye, mühendisliğe, matematiğe yönlendirilmesi ile yaramızın iyileşmese de, kabuk bağlayacağı düşüncesindeyiz.  

100. yılını yaşadığımız Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana sürdürülen yurttaşların eşitliği felsefesi, bu felsefenin teknolojideki ve toplumsal yaşamdaki belirleyiciliği, Atatürk’ün bilimi en gerçek yol gösterici olarak tanımlaması bu düşüncemizi güçlendiriyor.

Yurttaşların eşit, kadınların toplumun diğer kesimi kadar katılımcı ve kazanımlarda ortak olması geleceğimizi farklılaştıracaktır. Makina Mühendisliği gibi, teknolojinin doğayla çelişmeden insanlığa sunulmasının yasalarının geçerli olduğu bir alanda, daha çok kadının yetişmesini amaç edinmemiz bu farklılık özlemine dayanmaktadır.

Bu amaç için daha çok çalışıyoruz. Bu acıları unutmamız olanaksız olsa da, hepimize, kutlayacağımız 8 Mart günleri diliyoruz. 

İTÜ MAKMD YK

bottom of page